Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
İSLAM COĞRAFYASI AYNI SES OLABİLME CESARETİNİ GÖSTEREBİLİR Mİ?


Ortunç HAMOĞLU Ortunç HAMOĞLU
noktagazetesi16@gmail.com
 
 

İSLAM COĞRAFYASI AYNI SES OLABİLME CESARETİNİ GÖSTEREBİLİR Mİ?

 

Hristiyan ve Yahudi dünyasının Müslümanlara karşı olan düşmanlıkları ne yazık ki İslam ülkelerini sürekli karıştırma, bu topraklarda huzursuzluğun baş aktörleri olarak tezahür etmiştir.

İslam coğrafyasının kalbinde batının jandarmalığını yapan İsrail açısından güçlü İslam ülkeleri değil, kendi içinde ekonomik ve sosyal sorunlarla uğraşmaktan başını kaldıramayan, güçsüz düşmüş devletler olmalıdır.

Artan bölgesel sorunlar da halkların uyanması, silahlanmaları; işgalci İsrail’i Ortadoğu da sıkışmaya hatta kendi geleceğini tehdit etmeye başlamış olmalı ki özellikle İsrail çevresindeki İslam ülkelerinde uzun zamandır devam eden yeniden bir dizayn projesi uygulanmaktadır.

Yangın yerine dönen İslam coğrafyasında özellikle Suriye’de ki karışıklıkta İsrail’i sözüm ona dışarda tutarak ama hizmette kusur etmeyen Hristiyan dünyasının, konuşlandırdığı güçlerini bugün Ortadoğu’da bazı grupları destekleyerek ana unsurları öteleme planlarını ve karışıklıkta savunmada kalan İsrail’i iyi okumak gerek.

Mısır, Irak ve bilahare Suriye’yi kan gölüne çeviren ve bu süreçte sessiz kalan hatta bölgenin hassasiyeti açısından birbirlerini uyaran Rusya ve Amerika; Türkiye’nin bu oyunu görerek özellikle Suriye’de daha fazla sessiz kalmayıp mazlum halklara destek olması bunlar için beklenmedik bir durumdu.

Dört kıta da dosta güven, düşmana korku salmış ecdadın torunlarının Türkiye’si tarihten ve aynı dini mensubiyetten kaynaklı bu desteğine karşılık beklenmedik bir anda Amerika ve Rusya bölge de kurdukları üsler ile Türkiye ve yerel güçlerin ilerleyişine karşı şimdilerde PYD’nin Menbiç ve kantonu olarak belirtilen Afrin’de koruma kalkanı olmaları manidardır.

Köyün itleri aralarında düşman olsa da, kurdu gördüklerinde birleşirler (Kırgız Atasözü)

Arap baharı vs. gibi projelerle Hristiyan ve Yahudi dünyasının yapmaya çalıştığı şeyin, İslam coğrafyasında sınırların yeniden çizilmesi ve yeni yapıların oluşturulması emarelerini göstermeye başlamıştır.

Müslümanların düşmanı olan şer odaklarına karşı bu coğrafyada ki halkların güç birliği yapmaları ve göbek bağlarını kendilerinin kesmesinin vakti geçmekte olduğu aşikârdır. Kendi içlerinde sulh sağlayarak birlik olmadıkları sürece aşiretler de kalmaz devletlerde. Arap aşiretlerini kandırıp Osmanlıyı dün Ortadoğu da arkadan vurduran, ihanet ettiren Yahudi ve Hristiyan âlemi açısından hiçbir zaman güçlü bir İslam ülkesi istemediği de düşünülürse aşiretlerin yine bir hayale kapılmaları hayırlarına olmayacaktır. Yahudi ve Hristiyan baskı altında sömürülmek, onuru ayaklar altına alınmaktansa Peygamber ve Ashabın torunlarına şehit olmak daha onurluca olacaktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI