Bugun...
Reklam
Reklam


BELÇİKA KOLAYI YASAKLADI
Belçika'da 88 çocuğun zehirlenerek tedavi altına alınması üzerine KOLA ürünlerinin satışı yasaklandı.

BELÇİKA KOLAYI YASAKLADI
+ -

Kola'ya yasak!
Belçika'nın Flaman kesiminde geçtiğimiz hafta, okullarında kola içen 50 çocuğun rahatsızlanarakhastaneye kaldırılması, sonrasında da Gand kentinde bir okulda yine aynı nedenle 38 çocuğundaha hastanelik olması ile başlayan Kola krizi yayılıyor.
Belçika Sağlık Bakanlığı, Kola firmasının tüm ürünlerinin piyasadan çekilmesi talimatınıverdi ve satışını yasakladı. Rahatsızlanan çocukların 10'unun tedavilerinin hastanedesürdürüleceği bildirildi.
Tüketicilerden ellerindeki bu ürünleri kullanmamalarını isteyen Sağlık Bakanlığı, Kola'nın şişe veya kutulardaki tüm ürünlerinin piyasadan çekilmesini emretti. Bakanlık, Kola ürünlerinin etkisiyle ciddi zehirlenmeler görüldüğünü belirterek, kansızlığa yol açan 'hemolyse'maddesinin bu ürünlerin içeriğinde bulunduğunu açıkladı.
Belçika Sağlık Bakanlığı, Kola firmasının durumu tatmin edici bir şekilde açıklığakavuşturana kadar tüm ürünleri üzerindeki satış yasağının süreceğini kaydetti. Şirketin piyasaya sürdüğü milyonlarca şişe ve kutu dolusu içeceği piyasadan çekmesine karşın makinelerinde bulunan Kola ürünlerini sağlığa zararlı "olabileceği" gerekçesiyle yasakladı. Bakanlık okul, hastane ve şirketlerde bulunan dağıtım makinelerinin deboşaltılması talimatını verdi. Kola şirketi de, sağlığa zararlı kolalarını piyasadan topluyor.
Türkiye'de durum "sakin"...
Sorunun kimyasal üretim formülü mü yoksa, mikrobik bir sızıntı ya da üremeden mi kaynaklandığı konusunda bilgileri olmadığını söyleyen Kola Türkiye temsilciliği ise, kendilerine bu konudaherhangi bir bilgi ulaşmadığını belirterek sorunun yerel üretici firmadan kaynaklanan bir sorunolduğunu kendilerinin olağan kontrolleri dışında herhangi bir çalışma yapmadıklarını söyledi.
Türkiye Sağlık Bakanlığı ise, Belçika'daki Kola krizi hakkında bilgilerinin olmadığını iddia ederek, bu konuda herhangi bir çalışma yapmadıklarını açıkladı.
Kola'nın sabıkaları
1886 yılında kola içeceğinden üretilerek piyasaya sürülen Kola'nın üretici firması, tepkiler üzerine, 1903 yılında üretim formülünde kullandığı uyarıcı koka bitkisini formülden çıkarttığını açıklamış, ama "ticari sır" olarak gizlediği formülünde sağlığa zararlı olabilecek başka ne gibima ddeler bulunduğunu açıklamayı reddetmişti.
1980'li yıllarda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan bir öğretim üyesi rapor hazırlayarak, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle Coca Cola şirketinin ürettiği içeceklerin satış ve dağıtımını durdurtmuş, firma birkaç gün sonra yeni bir rapor hazırlattırarak satışlarına devam etmişti. Kola, Belçika'daki faaliyetlerini 70 yıldır sürdürüyor.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI